Quantcast
Channel: košice :dnes » Názory
Viewing all articles
Browse latest Browse all 104

„Musí sa určiť, kto je v nebezpečí a kto je hrozba“

$
0
0

J. E. Zvi Aviner Vapni, ktorý je od decembra minulého roka novým veľvyslancom Izraela na Slovensku, sa nedávno prišiel predstaviť aj do Košíc. Stretol sa tu s konzulom, ktorý zastupuje záujmy Izraela na východnom Slovensku, aj námestníčkou primátora Renátou Lenártovou. Denník košice:dnes sa ho pýtal aj na migračnú krízu v Európe a hrozby terorizmu či neofašizmu. Veľvyslanec totiž pred príchodom na Slovensko pracoval v Národnej bezpečnostnej rade Izraela.

Boli ste už predtým na Slovensku? Čo ste o našej krajine pred nástupom do funkcie vedeli a čo vás tu prekvapilo?

Prvýkrát som prišiel na Slovensko v novembri 2015. Vedel som o židovskej histórii Slovenska. Vedel som, že je to prekrásna krajina, ale nemal som príležitosť ju navštíviť predtým. Až teraz, ako som cestoval z Bratislavy do Košíc, som mal možnosť vidieť, aká je skutočne krásna.

 

Čo chcete priniesť na Slovensko? Máte nejaké špeciálne zadanie či predsavzatie na tejto diplomatickej misii?

Vieme, že vzťahy medzi našimi dvoma krajinami sú veľmi dobré. Sme priateľskí a rozumieme si. V čo ale verím je, že musíme pridať obsah do vzťahov medzi krajinami. Ten potenciál v mojich očiach je obrovský. Po prvé, zväčšiť kontakty v biznise, po druhé, podporiť turizmus medzi našimi krajinami. Izraelčania dnes nemajú prehľad o Slovensku a myslím si, že keď tu prídu, uvedomia si, že je to úžasné miesto, ktoré má toho veľa čo ponúknuť. A to isté sa týka Slovákov, chcem ich vidieť v Izraeli viac.

 

Zvi Avinner Vapni

Nový veľvyslanec si už objednal aj lekcie slovenčiny, ktorú ale považuje za veľmi ťažkú. Počas návštevy Košíc nám síce po slovensky ešte nič nepovedal, no do niekoľkých mesiacov by už niečo málo chcel vedieť.

 

Keď sa povie Česko, vo svete rezonujú mená napríklad Václav Havel alebo Jaromír Jágr. Aké mená sa vám vybavia ako prvé, keď sa povie Slovensko?

Hlavne zo židovskej stánky je to Chatam Sófer, ktorý je veľmi prominentnou postavou. A z historického spektra, postavou, ktorá ma zaujala, bol Štúr, pretože urobil niečo, čo je veľmi podobné ako v Izraeli dosiahol Eliezer Ben Yehuda. Obaja obrodili jazyky. Nemyslím si, že je veľa slovenských mien, ktoré sú v súčasnosti známe v Izraeli, ale to sa v budúcnosti určite zmení.

 

Pracovali ste v Národnej bezpečnostnej rade Izraela. Aký je váš názor na migračnú krízu, ktorú zažíva Európa?

Je to niečo nové pre všetkých zainteresovaných, takúto obrovskú vlnu migrácie sme ešte nevideli. A myslím si, že toto nie je výzva iba pre Slovensko, ale pre celý svet. Mnohí z týchto ľudí utekajú z nebezpečných miest, ale na druhej strane rozumiem aj tomu, ako sa tu ľudia obávajú o svoju bezpečnosť a aktivity teroristických organizácií. Toto by malo byť jednoznačne riešené centrálnym európskym plánom. Je to zložité a potrebujete mechanizmus, ako sa s tým vysporiadať. Jednoznačne sa musí určiť, kto je v nebezpečí a kto je hrozba. A ten, kto je hrozba, by nemal vstupovať do Európy. Dúfame, v záujme stability Európy, že takýto mechanizmus bude vytvorený a Európa nájde cestu, ako sa s touto obrovskou výzvou vysporiadať.

 

Na Slovensku sa po nedávnych voľbách dostala do parlamentu strana, ktorú mnohí odborníci označujú za neofašistickú. Ďalšie parlamentné strany zatiaľ len hľadajú spôsob, ako s ňou komunikovať, aby jej nepomáhali etablovať sa v politickom priestore, prípadne získavať na sile. Čo by ste im odporučili?

Diplomati by sa nikdy nemali vyjadrovať k politickej situácii v krajine, kde pôsobia. Ale je tu jedna výnimka pre štát Izrael. Ak je tu niekde strana, ktorá je neonacistická alebo neofašistická, a táto strana získava podporu, cítime, že je našou povinnosťou upozorniť ľudí v tejto krajine na nebezpečenstvo tohto typu ideológie. Uplynulo iba sedemdesiat rokov, odkedy sme sa vysporiadali s najväčšou katastrofou v židovskej histórii – holokaustom. A toto bol priamy výsledok nacistickej a fašistickej ideológie. Toto musí byť zastavené. Musí to byť ignorované zo strany legitímnych strán v tejto krajine. Nenávisť, antisemitizmus a všetky tieto hrozné ideológie by nemali mať dovolené opäť zničiť Európu. Viem, že všetky strany a všetci politici v tejto krajine to vidia tak isto. Čiže posúdiť to tak isto a nekooperovať so stranou, ktorú ste spomenuli. Žiadna spolupráca, žiaden dialóg. Tieto ideológie sú neakceptovateľné a nezákonné.

 

Protiteroristické kontroly sú v Izraeli omnoho silnejšie ako na Slovensku, čo nás teda s nárastom terorizmu môže čakať?

Áno, nanešťastie z dôvodu situácie na Blízkom Východe máme omnoho viac skúseností s terorizmom. A naučili sme sa za tie roky veľmi veľa. Stále sa s tým potýkame takmer na dennej báze. Treba sa pripraviť na začínajúci boj, pretože terorizmus nevymizne ani o mesiac, ani o rok. Vyžaduje si to naučiť sa metódy, ako zbierať tajné informácie, zasiahnuť zdroj organizácie a blokovať ho najviac, ako je to možné. Ak sa podarí zabrániť stále väčšiemu počtu útokov, energia vnútri organizácie bude klesať. Izrael je ochotný, a deklaroval to aj oficiálne, pomôcť Slovensku v tejto oblasti. Dnes síce nie je Slovensko až tak ohrozené, ale malo by byť pripravené, ak sa niečo také stane.

 

Izrael je turisticky atraktívna krajina. Čo by ste poradili zvedavému turistovi, keby chcel ísť na pozoruhodné, no málo známe miesto?

Treba ísť do cestovnej kancelárie a kúpiť si letenku. Už dnes chodí do Izraela množstvo turistov a všetky miesta sú známe. Či už sú to pláže, alebo nočný život v Tel Avive, biblické miesta v Jeruzaleme. Odporúčam ísť k Tiberiadskemu jazeru ochutnať víno, ísť k Mŕtvemu moru, čo je samo o sebe fenomén ako najnižšie miesto na Zemi. Hlavne pre Slovákov je zaujímavá skúsenosť ísť do púšte. Čo je ešte zaujímavejšie, od druhej polovice roka začína letecké spojenie Bratislavy s Eilatom, južným cípom Izraela. Nájdete tam nádherné pláže, krásne hotely, potápanie, šnorchlovanie. Práve tu by som veľmi rád videl nárast návštevníkov zo Slovenska.

 

Poznáte nejaké príbehy úspešných Slovákov v Izraeli?

Samozrejme, že niekoľko ich máme. Ale nakoľko sme krajinou imigrantov, väčšinou nevieme, kto odkiaľ presne pochádza. Ale áno, máme úspešných ľudí v biznise, administratíve, ktorí sú zo Slovenska. Slováci sa stali plnohodnotnou súčasťou izraelskej komunity a niektorí sú určite aj veľmi úspešní.

 

Zvi Avinner Vapni

 

Zvi Avinner Vapni 

Rok narodenia: 1963 
Diplomatické misie: Bulharsko, USA, Filipíny, Slovensko 
Jazykové znalosti: hebrejčina, mandarinčina, angličtina, francúzština, španielčina

 

Foto: Matej Šulc

Príspevok „Musí sa určiť, kto je v nebezpečí a kto je hrozba“ zobrazený najskôr košice :dnes.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 104