Peter Krcho obetuje malým pacientom veľa času. Dôkazom, že povolanie vníma ako poslanie, je jedna z jeho záľub – fotografovanie – ktorú využíva aj na podporu a skvalitnenie zdravotnej starostlivosti.
Čo bolo podnetom k tomu, že ste začali robiť fotografi e novorodencov, ktoré ste neskôr vystavovali?
Chcel som vytvoriť kvalitnejšiu komunikáciu medzi lekármi, sestrami, personálom a verejnosťou. Rodičia detí boli často prekvapení, že oddelenie ako naše vôbec existuje. Práve propagácia bola jedným z impulzov, prečo som začal viac a častejšie fotografovať. Na oddelenie sme potrebovali prístroje, a to je možné, len ak sú dostupné zdroje. Dajú sa získať rýchlejšie, ak je podpora verejnosti. Celé moje snaženie má jediný cieľ – dať šancu deťom zavedením nových postupov a technológií.
Kde sú v súčasnosti hranice znamenajúce prežitie dieťaťa?
Ak raz zachránite 550–gramové dieťa, ešte to neznamená, že dokážete zachrániť aj iné s touto hmotnosťou. Každý z predčasne narodených novorodencov je iný. Hranica je 23. až 25. týždeň tehotenstva, ale nové stratégie nám dávajú nové možnosti, my musíme nájsť najoptimálnejší postup pri riešení komplikácií. Často sú kľúčové ešte pred narodením a potom v prvej “hodinke” života.
Vyžívate progresívnu metódu celotelového chladenia, môžete nám ju priblížiť?
Táto metóda bola ofi ciálne akceptovaná a odporúčaná u novorodencov v decembri 2003 na konferencii v USA. Hneď sme ju použili v marci 2004 v situácii, ktorá spĺňala všetky kritériá a stav dopadol veľmi dobre. Používame ju u novorodencov, ktorí majú viac ako 2000 gramov, sú narodení po 36. týždni a musia spĺňať určité presné biochemické a neurologické kritériá. Počas 72 hodín sa zníži telesná teplota dieťaťa na 33,5 stupňa. Výhodou tohto postupu je málo nežiaducich účinkov a aj keď sa nejaké objavia, po čase vymiznú. Metóda zabraňuje poškodeniu mozgu a uchráni jeho funkcie. Používame ju aj v situáciách, o ktorých sme si v minulosti mysleli, že už novorodencovi nemôžeme pomôcť. Vo svete neexistuje u novorodencov účinnejšia metóda na prevenciu poškodenia mozgu, ako je táto. Od minulého roka používame prístroj na celotelové chladenie, ktorý sme získali aj z výťažku City run v Košiciach a Poprade. Môžeme teda povedať, že novorodencov zachraňujú Košičania.
Pamätáte si niektoré deti, ktorým ste zachránili život?
Sú to presne tie prípady, u ktorých sme museli zložito zavádzať diagnostické a liečebné postupy. Minulý rok to bolo niekoľko extrémne nezrelých novorodencov od 24. do 26. týždňa s hmotnosťou od 600 gramov. Ale aj niekoľko ťažkých prípadov skoro donosených veľkých novorodencov s hmotnosťou od 2,7 do 3,7 kg, alebo pacienti s ťažkou vrodenou chybou pľúc či iných orgánov. Pre mnohé situácie to boli malé, ale aj veľké zázraky.
MUDr. Peter Krcho, PhD. Prednosta Kliniky neonatológie Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach už zachránil množstvo detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou.
- Patrí medzi popredných a uznávaných odborníkov vo svojej oblasti nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. - V roku 2005 stál pri zrode spomínanej kliniky, ktorá spolupracuje a komunikuje s pracoviskami v USA a Rakúsku. - Ako prednosta má na starosti aj vzdelávanie našich i zahraničných študentov a lekárov.
Boris Macko
Foto: Veronika Janušková
Príspevok Novorodencov zachraňujú Košičania behom zobrazený najskôr košice :dnes.